Przewóz zwierząt samolotem – na jakich zasadach się odbywa?

Planując wakacyjną podróż z czworonogiem, wiele osób zastanawia się na jakiej zasadzie dopuszczony jest przewóz zwierząt samolotem. Objaśniamy co na ten temat mówią prawa pasażera linii lotniczych.

Zasady przewozu zwierząt

Zamiar przewozu zwierzęcia należy zgłosić podczas składania rezerwacji – warto to uczynić jak najwcześniej, ponieważ ilość miejsca służąca przewozowi zwierząt jest ograniczona, a o jego przydziale decyduje kolejność zgłoszeń. Prawa pasażera linii lotniczych gwarantują możliwość transportu jedynie psów przewodników – pozostałe zwierzęta podróżują na podstawie wewnętrznych regulacji przewoźnika. Każde zwierze musi być przewożone w klatce bądź innym pojemniku transportowym. Dokładne wymagania zależne są od przepisów obowiązujących w obrębie danych linii lotniczych, jednak wybierając pojemnik transportowy pamiętać musimy o zapewnieniu zwierzęciu komfortu. Czas załadunku, przelotu oraz rozładunku zdecydowanie przekracza typową samochodową wycieczkę do jakiej przyzwyczajone może być zwierze – nie zapomnijmy o przygotowaniu wody i jedzenia dla naszego pupila.

Zwierzęta a odszkodowanie od linii lotniczych

Przewożąc zwierzęta na pokładzie samolotu spełniać musimy również formalne wymagania zależne od kraju docelowego. Jeżeli z powodu ich niespełnienia nie zostaniemy wpuszczeni ze zwierzęciem na pokład nie mamy prawa do odszkodowania od linii lotniczych. Pamiętać również należy, że przewóz zwierząt wiązać się może z dodatkowymi opłatami zależnymi od wagi zwierzęcia wraz z pojemnikiem transportowym. W przypadku odwołania lotu oprócz odszkodowania od linii lotniczych przysługuje nam zwrot poniesionej opłaty za transport naszego pupila. Zgodnie z prawami pasażera linii lotniczych w przypadku wszelkich komplikacji takich jak opóźnienia czy odwołania lotu z winy linii lotniczych każde połączenie zastępcze zaoferowane przez przewoźnika musi nieść ze sobą możliwość przewozu zarejestrowanego bagażu – w tym zwierzęcia.

Podsumowanie

Planując wspólną podróż z naszym czworonożnym przyjacielem musimy rozeznać się w temacie wewnętrznych regulacji linii lotniczych – to od nich zależy czy przewóz zwierzęcia będzie w ogóle możliwy. Podczas przewozu zwierząt samolotem niezbędne będzie przygotowanie odpowiedniej klatki bądź innej formy pojemnika transportowego. Na czas podróży powinniśmy zapewnić zwierzęciu wodę oraz pożywienie, warto w klatce umieścić również ulubioną zabawkę.