Planowanie wyjazdu i zakup odpowiednich biletów lotniczych, to dopiero początek wyzwań, jakie przed nami stoją przed podróżą. Kolejnym krokiem jest, który musimy wykonać, jest pakowanie. Niektórzy z nas lubią ten proces – jest on dla nich bezstresowy i ekspresowy zarazem. Inni zaś odkładają ten moment jak najdłużej. Niezależnie od tego, do jakiej kategorii należycie z pewnością zastanawiacie się czasem, czy wasze informacje na temat przewożenia rzeczy są aktualne. Najbardziej problematyczny jest zwykle bagaż podręczny w samolocie.

 

Czym jest bagaż podręczny a czym rejestrowany?

Najprościej mówiąc – bagaż podręczny w samolocie to rzeczy, które możemy ze sobą zabrać bezpośrednio na pokład i za które nie musi wnosić dodatkowych opłat. W zależności od wybranych linii lotniczych, wymagania z nim związane mogą się różnić. Musimy być jednak przygotowani na ograniczenia dotyczące jego wymiarów (zazwyczaj są niewielkie) wagi (która zwykle powinna się zmieścić pomiędzy 8 a 10 kg) oraz ilości rzeczy, które można tam spakować. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto na kilka dni przed podróżą odwiedzić stronę przewoźnika i upewnić się, że nasz bagaż będzie spełniał wymogi. Bagaż rejestrowany są to natomiast ta część bagażu, która zostaje umieszczona w luku bagażowym (ale na nią też nałożone są ograniczenia, o których musimy pamiętać) – i za którą ponosimy dodatkową opłatę.

 

Co może zawierać bagaż podręczny w samolocie

Do bagażu podręcznego powinniśmy spakować te rzeczy, które będą nam potrzebne podczas podróży. Najczęściej zaliczają się do nich płyny (w ograniczonej ilości), leki oraz sprzęt elektroniczny. Warto zawsze pamiętać, że przedmioty, które pakujemy do bagażu rejestrowanego i które trafiają potem do luku, mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu, dlatego dużo bezpieczniej jest zabrać je ze sobą na pokład. Dodatkowo są one bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy nasza podróż należy do dłuższych. Wyjątkowo użyteczne mogą okazać się słuchawki, dzięki którym czas podróży nie będzie nam się dłużył. Dzięki nim uzyskamy również większą prywatność (np. nie będziemy słyszeli płaczących na pokładzie dzieci). Pamiętajmy, że w bagażu podręcznym w samolocie nie mogą się znaleźć żadne potencjalnie niebezpieczne rzeczy. Jeśli w podróż zabieramy dzieci, zadbajmy o zabranie ze sobą niezbędnych dla nich zabawek – dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Zazwyczaj krótko przed planowaną podróżą zaczynam się zastanawiać nad tym, czym jest bagaż podręczny, co możemy w nim umieścić. Im więcej podróżujemy, tym łatwiej nam określić, jakie przedmioty okazują się niezbędne podczas podróży, jednak nawet wtedy warto się upewnić czy linie lotnicze nie zmieniły ograniczeń odnośnie do bagażu – zmniejszymy ilość naszego stresu związanego z podróżowaniem i cieszmy się lotem.