Przeloty samolotem na ogół kojarzą nam się raczej pozytywnie. Podróżowanie jest szybkie i wygodne, widoki piękne, a cena często bardzo atrakcyjna. Jednak zdarza się, że przed podróżą odczuwamy niepokój. Zwykle wynika on z niepewności związanej z tym,czego nie wolno wnieść na pokład samolotu. Są to jednak takie informacje, z którymi łatwo się zapoznać, i które po przyswojeniu pozwolą w pełni cieszyć się z lotu.

 

Przedmioty zakazane w samolocie – po co te ograniczenia?

Czasami wydaje się nam, że lista przedmiotów zakazanych w samolocie jest zbyt rozbudowana, a także nie do końca logiczna. Nadmiar ostrożności może być jednak wskazany – zwłaszcza jeśli może zależeć od niego bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów. Pamiętajmy, że, mimo iż nie zawsze zgadzamy się z niektórymi przepisami, to powstały one po to, by nas chronić. Po wydarzeniach takich jak choćby ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku zdecydowano się na obostrzenia związanych z przedmiotami zakazanymi w samolocie, biorąc pod uwagę rozmiar tragedii, ciężko tym zmianom odmówić słuszności.

 

Czego nie wolno wnieść na pokład samolotu? – lista.

Warto pamiętać, że nieco inne ograniczenia dotyczą bagażu podręcznego i rejestrowanego (umieszczanego w luku bagażowym). Skupmy się na bagażu wnoszonym na pokład. Do listy przedmiotów zakazanych należą wszystkie rzeczy będące bronią, bądź takie, które mogą zostać w ten sposób użyte. Ta kategoria przedmiotów zakazanych w samolocie wydaje się oczywista i nie wymagająca wyjaśnień, ale warto pamiętać, że znajdują się w niej także wszystkie ostre narzędzia (np.wiertła, scyzoryki, a nawet łyżwy). Zagrożenie mogą powodować także przedmioty tępe (kije hokejowe, bilardowe, deskorolki, wędki ). Są to również substancje wybuchowe i łatwopalne (farby w aerozolu, benzyna, gaz do zapalniczek, ale także baterie alkaliczne). Nie wolno przewozić także środków służących ochronie własnego bezpieczeństwa, takich jak gaz łzawiący czy pieprzowy. Zakazowi podlegają również płyny – te, które nie zostały właściwie zapakowane (przezroczyste buteleczki o określonej pojemności) lub nie są konieczne do zażycia podczas lotu (zalecenia medyczne) lub te, które nie zostały nabyte na lotnisku. Warto wiedzieć, że skontrolowane mogą zostać również pokarm dla niemowląt (możemy zostać poproszeni o spróbowanie płynu).

Planowanie podróży powinniśmy zawsze poprzedzić upewnieniem się, że doskonale wiemy, czego nie wolno wnieść na pokład samolotu.Informacje na ten temat są szeroko dostępne, a ich posiadanie gwarantuje nam bezstresowe przygotowanie do wylotu, spokojną odprawę i pełną przyjemność z podróży.