Przewóz instrumentów muzycznych w samolocie, nie został jednoznacznie określony w prawach pasażera. Warunki transportu sprzętu specjalnego jakim jest sprzęt muzyczny ustalane są indywidualnie przez linie lotnicze. Zachęcamy do poznania kilku zasad, które wpłyną na komfort podróżowania oraz uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji.

 

Przewóz instrumentów muzycznych na trzy sposoby

Jedną z możliwości bezpłatnego przewozu instrumentów muzycznych, jest potraktowanie sprzętu jako bagaż podręczny. Oczywiście bezwzględnym warunkiem jest zmieszczenie się w wymiarach oraz wadze, którą określają linie lotnicze. Zasady można znaleźć na stronach internetowych przewoźników lub kontaktując się z ich działem obsługi klienta. Wymiary często znacznie różnią się w zależności od przewoźnika. Przez zakupem biletu, warto dokładnie zmierzyć i zważyć swój instrument. Następnie zestawić wyniki z wymaganiami danej linii i wybrać idealnie pasującą ofertę.

 

Wykupiony bagaż rejestrowany

Jeżeli w grę wchodzą bardzo duże lub ciężkie instrumenty muzyczne np. perkusja, kontrabas, wiolonczela, można nadać je jako bagaż rejestrowany. Oczywiście nie powinien przekraczać wagi oraz wymiarów określonych przez przewoźnika, u którego kupiliśmy bilet. To całkowitej wagi bagażu wliczamy również futerał lub walizkę, które powinny być wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Niektóre linie wymagają wcześniejszego potwierdzenia oraz rejestracji bagażu, jeśli jego waga lub wymiary są wyższe niż ustalone kryteria. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że nasz sprzęt muzyczny uległ uszkodzeniu warto mając na uwadze prawa pasażera starać się o odszkodowanie od przewoźnika.

 

sprzęt muzyczny w samolocieDodatkowe miejsce

Dostępna jest jeszcze trzecia opcja, dzięki której możemy przewozić instrumenty muzyczne w trakcie podróży. Jest nią wykupienie dodatkowego miejsca na pokładzie samolotu. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli sprzęt muzyczne przekracza dopuszczalne wymiary lub wagę oraz jeśli chcemy mieć pewność, że wyjdzie z podróży bez szwanku. Oczywiście warunki świadczenia takiej usługi są uzależnione od sytuacji oraz decyzji przewoźnika. Warto szczegółowo zapoznać się z wymaganiami zamieszczonymi w regulaminach, aby być przygotowanych na wszelkie okoliczności. Mimo, że każda linia lotnicza posiada swoje procedury przewożenia sprzętu profesjonalnego, przewoźnicy zazwyczaj wyceniają taką usługę jako dodatkowy bilet.

 

Odszkodowania lotnicze

Podróż z instrumentem muzycznym jak najbardziej jest możliwa i nie aż tak skomplikowana jakby się mogło wydać. Podstawą jest zapoznanie się z wszystkimi informacjami oraz zasadami linii lotniczej, którą chcemy podróżować. W przypadku gdy, dany przewoźnik bezpodstawnie nie wyrazi zgody na przewóz instrumentu muzycznego, zagubi go lub sprzęt zostanie zniszczony można ubiegać się o odszkodowanie lotnicze.