Podróże samolotami stały się bardzo popularną formą transportu. Doceniamy je głównie ze względu na szybkość, z jaką się przemieszczamy. Duże znaczenie ma także oczywiście cena przelotu  – obecnie, dzięki dużej konkurencji, a także funkcjonowaniu tanich linii lotniczych  koszt podróży znacznie się obniżył. Często jednak zastanawiamy się, czy tanie linie lotnicze są bezpieczne?

 

Tanie linie lotnicze – jak funkcjonują?

Decyzja o wyborze środka transportu podyktowana jest wieloma czynnikami. Każdy z nas ma nieco odmienne oczekiwania, co do podróży. Niektórzy stawiają przede wszystkim na wygodę, inni natomiast kierują się głównie ceną. Widząc bardzo atrakcyjne ceny przelotu, zaczynamy się jednak zastanawiać, w jaki sposób możliwa jest aż tak duża różnica pomiędzy ofertami. Zadajemy sobie pytanie: jak tanie linie lotnicze udaje się osiągnąć tak niską cenę podróży i czy na pewno nie odbywa się to kosztem naszego bezpieczeństwa? Tanie linie lotnicze  oszczędzają głównie na korzystaniu z bardziej oddalonych od centrum, a dzięki temu mniej kosztownych lotnisk, umieszczaniu maksymalnej ilości siedzeń na pokładzie, a także wprowadzeniu dodatkowych opłat za bagaż rejestrowany. Nie powinniśmy się więc obawiać, że cierpi na tym nasze bezpieczeństwo – każda linia lotnicza zmuszona jest dostosować się do bardzo rygorystycznego prawa lotniczego.

Czy tanie linie lotnicze są bezpieczne?

Wątpliwości w tak istotnej kwestii, jak bezpieczeństwo, są jak najbardziej uzasadnione, jednak powinniśmy sobie zdawać sprawę z faktów. Wszystkie linie lotnicze podlegają szczegółowym kontrolom. Przed lotem samolot jest dokładnie sprawdzany pod kątem sprawności, regularnie przeprowadzane jest także serwisowanie maszyn. Samoloty tańszych przewoźników są więc tak samo sprawne, jak wszystkie inne. Warto wiedzieć, że najczęściej tanie linie lotnicze wykorzystują samoloty jednego typu, dzięki czemu koszty serwisowania i przeszkolenia załogi są dużo niższe (co także wpływa korzystnie na cenę biletu i nie obniża naszego bezpieczeństwa). 

 

Czy można ufać tanim liniom lotniczym?

Konkurencja na rynku transportu powietrznego jest bardzo duża, żaden z przewoźników nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek uchybienia w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ, poza oczywistymi względami moralnymi –  wysokość odszkodowań z pewnością bardzo szybko wyeliminowałaby go z rynku. Przewoźnicy starają się przyciągnąć pasażerów niskimi cenami, ale nie są one osiągane w sposób, który naruszałby zasady bezpieczeństwa. Statystyki potwierdzają brak zależności pomiędzy tanimi liniami lotniczymi a większą liczbą wypadków czy awarii. Odpowiedzi na pytanie: czy można ufać tanim liniom lotniczym musimy udzielić sobie sami, natomiast z pewnością nie powinniśmy kierować się obiegowymi opiniami i często krzywdzącymi stereotypami.