Należne nam odszkodowanie za opóźniony lot zależne jest od długości i powodów opóźnienia – a te mogą być bardzo różne. Choć zdarza się, że opóźniony lot spowodowany jest przez nagłe załamanie pogody lub z powodu trudnego pasażera i konieczności jego usunięcia, to dużo częściej chodzi o wydłużoną obsługę naziemną bądź duży ruch w obrębie portu lotniczego. Podpowiadamy których lotnisk unikać, jeżeli zależy nam na punktualności

 

Z czego wynikają różnice między lotniskami?

Kwestia punktualności przylotu oraz startu samolotu zależna jest od wielu czynników. Jak wiadomo, różne porty lotnicze narzucają korzystającym z nich przewoźnikom różne ceny za obsługę naziemną – łatwo możemy podzielić lotniska na tańsze i droższe. Linie lotnicze jak każda inna firma chcą na swojej działalności zarobić, a wiąże się to między innymi z optymalizacją wydatków – stąd naturalnym jest, że tańsze lotnisko będzie bardziej atrakcyjnym wyborem dla przewoźnika. Z tej zależności wynika pierwszy problem “niepunktualnych” lotnisk – nadmierny ruch. Duże obciążenie portu lotniczego powoduje spowolnienie czynności obsługi naziemnej oraz wydłużenie procedury startu i lądowania. Z tańszych lotnisk najczęściej korzystają tanie linie lotnicze, które chcąc dodatkowo optymalizować koszta skracają przewidywany czas pobytu samolotu na płycie lotniska, co powoduje dodatkowy wzrost prawdopodobieństwa opóźnienia naszego lotu i jednocześnie naraża przewoźnika na konieczność wypłaty odszkodowania za opóźniony lot.

 

Które lotniska mają największe problemy z punktualnością?

Zestawienie przygotowane przez organizację Eurocontrol z 2013 wykazuje, że listę 15 najbardziej opóźnionych lotnisk świata otwiera port lotniczy w Antalya w Turcji, posiadając 33,7% opóźnionych wylotów średnio o 10 minut. Podobnie wygląda sytuacja na lotnisku w Nicei, gdzie choć średnie opóźnienie również wynosi zaledwie 10 minut, to już procent opóźnionych wylotów sięga 39%. Wybierając popularny cel podróży jakim jest Londyn warto mieć na uwadze, że średnie opóźnienie tamtejszego portu lotniczego Londyn-Luton wynosi 10,8 minuty, i dotyczy niemal 40% wylotów. Paryż obsługiwany przez dwa lotniska wypada podobnie do stolicy Wielkiej Brytanii – lotnisko Paryż-Orly posiada średnio 46,5% opóźnionych wylotów o 11,5 minuty, zaś opóźnienia w porcie lotniczy Charlesa de Gaulle wynoszą aż 12 minut, i dotyczą 48% wylotów. Trzecim najmniej punktualnym lotniskiem okazał się słynny port lotniczy Londyn-Gatwick ze średnim opóźnieniem 12,8 minut dotyczącym 46% wylotów. Ciężko mówić o dobrej alternatywie, bowiem Londyn-Heathrow posiada jeszcze gorsze statystyki – 13,1 minut opóźnienia 49,5% wylotów. Największa szansa na opóźnienie czeka nas jednak w słonecznej Portugalii – port lotniczy Lizbona-Portela posiada aż 48,2% opóźnionych wylotów, średnio o 14,6 minut.

Podsumowanie

Planując podróż warto nie tylko zweryfikować przewoźnika, ale również sprawdzić statystyki portu lotniczego – zwłaszcza jeżeli zależy nam na punktualności. Według danych statystycznych największe szanse na opóźniony lot cechują najpopularniejsze Europejskie lotniska, szczególnie te wybierane przez tanie linie lotnicze. Przed podróżą warto również zorientować się co robić w razie przesunięcia się lotu, by wiedzieć na jakiej zasadzie należne może być odszkodowanie za opóźniony lot.