Wiele czynników może spowodować opóźnienie samolotu. Odszkodowanie, jakie jest należne klientowi zależy wtedy od długości trasy wyrażonej w kilometrach, oraz różnicy w czasie między planowanym a rzeczywistym dotarciem do celu podróży. Niestety zdarza się, że linie lotnicze celowo wydłużają przewidywany czas podróży, aby stworzyć sobie zapas czasu w razie opóźnień, i obniżyć należne odszkodowania lotnicze. Co na ten temat mówią prawa pasażera linii lotniczych?

Opóźnienie samolotu a odszkodowanie – co robić gdy przewoźnik wydłuża przewidywany czas lotu? Poznaj sztuczki przewoźników

Niestety sztuczka z zawyżaniem przewidywanego czasu podróży nie należy do rzadkich, stąd pierwszym krokiem powinien być wybór uczciwego przewoźnika. Prawdopodobnie niewielu klientów wybierając linie lotnicze kieruje się opiniami na temat łatwości uzyskania należnego odszkodowania lotniczego w razie ewentualnych problemów z lotem, niemniej jednak warto przynajmniej sprawdzić czy wybrany przez nas przewoźnik nie łamie praw pasażera linii lotniczych.

 

Stanowisko linii lotniczych

Co ciekawe przewoźnicy zdają się nie zauważać problemu w takim zawyżaniu czasu podróży twierdząc, że jest to praktyka stosowana aby zapewnić podróżującym maksymalny komfort i punktualność, oraz stanowczo zaprzeczają jakoby czas podróży był sztucznie wydłużany. Stanowisku linii lotniczych przeczą jednak tablice przylotów na lotniskach, które pokazują rzeczywisty planowany czas przybycia samolotu na miejsce, niejednokrotnie różniący się od tego na bilecie nawet o godzinę. Co więc można zrobić w razie naruszenia praw pasażera linii lotniczych poprzez zawyżenie czasu podróży? Niestety droga do należnego nam odszkodowania zwykle wiedzie przez salę sądową, gdzie będziemy musieli wykazać celowość działania przewoźnika w uniknięciu wypłaty odszkodowania. Dobrym pomysłem może być pozew zbiorowy przygotowany wspólnie z resztą poszkodowanych pasażerów – warto w tej kwestii zasięgnąć porady prawnej aby należycie się przygotować.

 

Podsumowanie

Jak wynika z analiz wykonanych przez serwis OAG pomimo rozwoju technologicznego w dziedzinie awiacji planowany czas podróży lotniczych w ciągu ostatnich 20 lat wydłużył się nawet o 20%. Wskazuje to jak powszechnym problemem jest zawyżanie czasu podróży przez przewoźników. Podczas planowania podróży warto rozeznać się czy linia lotnicza u której chcieliśmy zakupić bilety stosuje tego typu praktyki. Pamiętajmy, że w przypadku nieuczciwego przewoźnika w razie wystąpienia opóźnienia samolotu odszkodowanie może być trudne do uzyskania.