Do naszych standardowych obaw związanych z podróżowaniem drogą powietrzną dochodzi jeszcze stres przed tym, że lot zostanie odwołany i nasza wymarzona podróż przepadnie. Może się tak stać z wielu powodów, a jednym z nich jest strajk w liniach lotniczych. Warto dowiedzieć się,co należy nam się w przypadku takiej sytuacji.

 

Czy należy nam się odszkodowanie za lot w przypadku strajku?

Sytuacja taka jak strajk w liniach lotniczych może się niestety zdarzyć, dlatego jak najbardziej trzeba brać ją pod uwagę. Podobnie jak w każdym innym zakładzie pracy pracownicy domagają się poprawy warunków swojego zatrudnienia, czasami wybierając tak radykalne rozwiązanie. Pasażerowie, których lot odwołano mają prawo do domagania się zwrotu pieniędzy (który powinien nastąpić w ciągu 7 dni). Dzieje się tak, jeżeli zaproponowana przez przewoźnika alternatywa nie jest satysfakcjonująca dla podróżnego.
Strajk w liniach lotniczych został pod koniec kwietnia 2018 roku uznany za okoliczność spowodowaną przez przewoźnika. Orzekł tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka okoliczność wymaga odszkodowania (o ile tylko o odwołaniu lotu z tego powodu pasażer dowiedział się później niż 14 dni przed planowanym terminem).

 

Strajk w liniach lotniczych – nie musimy się go obawiać

Odpowiedź na pytanie, czy warto ubiegać się o rekompensatę za odwołanie lotu spowodowaną strajkiem w liniach lotniczych brzmi: jak najbardziej. Nie jest to tak skomplikowane, jak początkowo może nam się wydawać. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do sposobu starania się o odszkodowanie bądź też sądzimy, że przewoźnik będzie próbował udowodnić, że to odszkodowanie nam się nie należy możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wysokość odszkodowania za lot w przypadku strajku oraz podobnych zawinionych okoliczności zależna jest od odległości planowanego lotu – im dalej chcieliśmy lecieć, tym większa kwota rekompensaty. Jeśli dystans nie przekracza 1500 km możemy uzyskać 250 euro odszkodowania. W przypadku kiedy trasa lotu mieści się w przedziale 1500 – 3500 km kwota możliwa do pozyskania to już 400 euro. Najdłuższe loty to najwyższa możliwa kwota odszkodowania wynosząca nawet 600 euro.

Niezależnie od wybranego środka transportu każda podróż (a w szczególności ta dłuższa) wiąże sie z ryzykiem powstania zakłóceń. Podobnie jest w przypadku lotów. Warto jednak wiedzieć, że należy nam się odszkodowanie za lot w przypadku strajku czy innej spowodowanej przez przewoźnika okoliczności. Korzystajmy ze swoich praw i podróżujmy spokojnie!