Odszkodowanie za zgubiony lub opóźniony bagaż

Choć dzisiejsze lotniska działają w bardzo sprawny, dobrze przemyślany sposób, to przy tak dużej liczbie podróżujących trudno uniknąć wszystkich błędów i pomyłek. Część z nich dotyczy naturalnie bagażu. Szacuje się, że linie lotnicze gubią od 30 do 40 milionów toreb, walizek, czy plecaków podróżnych rocznie! Pamiętajmy, że do tej liczby należy dodać także bagaż opóźniony lub uszkodzony. I o ile najprawdopodobniej nasze bagaże są całkowicie bezpieczne, to wciąż warto przygotować się na ewentualne komplikacje. Na szczęście prawo nie pozostawia nas bez możliwości dochodzenia swoich praw. Odszkodowanie za opóźniony bagaż lub odszkodowanie za zgubiony bagaż pozwoli nam na otrzymanie stosownej rekompensaty.

 

odszkodowanie za opóźniony bagaż

 

Odszkodowanie za opóźniony bagaż – jak to wygląda?

Jeżeli po przylocie na miejsce zauważymy brak naszego bagażu, natychmiast zgłośmy ten fakt obsłudze lotniska. W ten sposób nie tylko rozpoczniemy proces poszukiwania naszej walizki, ale także dostaniemy “papierowe” potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Będzie to pierwszy krok w procesie uzyskania odszkodowania za opóźniony bagaż. Jeżeli mamy kilka wolnych chwil, możemy od razu złożyć reklamację, jeżeli jednak nie mamy na to czasu, możemy dopełnić formalności w ciągu trzech tygodni. Pamiętajmy, że prawidłowo przekazany bagaż, który trafia do luku bagażowego, jest objęty całkowitą ochroną oraz odpowiedzialnością przez linie lotnicze. Tak stanowi Konwencja Montrealska, wyjątkiem są jedynie sytuacje kradzieży z bagażu rzeczy wartościowych (najczęściej w takich przypadkach istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.) Odszkodowanie za opóźniony bagaż może przybierać różne wartości, zdarza się, że niektóre linie lotnicze od razu wypłacają odszkodowanie w wysokości około 100 dolarów, niekiedy jednak przyjdzie nam poczekać zdecydowanie dłużej na rozpatrzenie reklamacji. Podsumujmy krótko zebraną przed chwilą wiedzę:

 

    • jeżeli po przylocie nie możesz znaleźć swojego bagażu, koniecznie zgłoś to obsłudze lotniska
    • obsługa powinna natychmiast wystawić Ci stosowny dokument świadczący o zgubieniu lub opóźnieniu bagażu
    • koniecznie zachowaj poświadczenie
    • możesz złożyć reklamację bezpośrednio na lotnisku lub w ciągu 21 dni
    • poczekaj na rozpatrzenie reklamacji, zależnie od wyniku postępowania oczekuj odszkodowania za opóźniony bagaż

 

A co w wypadku odszkodowania za zgubiony bagaż?

To zdecydowanie bardziej stresująca sytuacja. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia faktu zgubienia bagażu linie lotnicze nie dostarczą Ci informacji o jego odnalezieniu, możesz wystąpić o odszkodowanie za zgubiony bagaż. W tym celu musimy złożyć oficjalną reklamację. Najczęściej przewoźnik poprosi nas o dokładne opisanie sytuacji oraz przedstawienie zgłoszenia zgubienia bagażu. Ważna będzie także dokładna wycena bagażu oraz opisanie jego całej zawartości. Odszkodowanie za zgubiony bagaż może wynosić nawet 4900 zł, więc zdecydowanie warto o nie wystąpić. Prawo daje nam aż 24 miesiące na to, by złożyć odpowiednie wnioski.

 

Skorzystaj z pomocy specjalisty - zasięgnij rady w sprawie zgubionego lub opóźnionego bagażu. Pmożemy!