W ostatnim czasie irlandzkie linie lotnicze Ryanair odwołały setki lotów w całej Europie. Padły różne tłumaczenia dotyczące powodów odwołanych lotów. Były to między innymi źle ułożone urlopy pracowników, próby poprawienia punktualności, czy w końcu strajki. Bez względu na powody i okoliczności, najbardziej poszkodowani są klienci, którym Rynair odwołał loty z dnia na dzień. Podpowiadamy, co można zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot.

Ryanair – odwołane loty a odszkodowanie

Błędnie zaplanowane urlopy to tylko jeden z problemów, jakie dotknęły przewoźnika. Również część pracowników przeszła do konkurencyjnej firmy, co jeszcze bardziej uszczupliło załogę linii lotniczych. W związku z tym Ryanair odwołał część lotów aż do końca października. Dodatkowo, w związku ze strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego we Francji odwołano kolejne połączenia. Tyczy się to także lotów do i z Polski.

Odszkodowanie Ryanair

Na stronie przewoźnika można odnaleźć informację co pasażer może zrobić w przypadku odwołanego lotu. Do wyboru są bowiem dwie możliwości. Zwrot kosztów biletu lotniczego, bądź zaoferowany alternatywny lot. W przypadku zwrotu ceny biletu wniosek zostaje rozpatrzony w ciągu siedmiu dni, a następnie kwota jest przelewana na konto użyte do rezerwacji lotu. Jednak to nie wszystko. W przypadku gdy sytuacja odwołanego lotu ma miejsce z powodu winy przewoźnika, możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot od Ryanair

Aby otrzymać odszkodowanie od linii lotniczych należy zwrócić się bezpośrednio do przewoźnika z wnioskiem. W przypadku braku rozpatrzenia wniosku lub odmowy odszkodowania, mamy możliwość wniesienia skargi. A ile możemy otrzymać? Odszkodowanie za odwołany lot może wynieść równowartość 250 Euro dla lotów wewnątrz UE do 1500 km. Natomiast w przypadku reszty lotów powyżej 1500 km odszkodowanie wynosi równowartość 400 euro. Jednak jeśli linie lotnicze są w stanie zaproponować zmianę trasy, której godzina przylotu na miejsce docelowe nie przekracza 3h różnicy względem pierwotnego lotu, klient może ubiegać się jedynie o połowę kwoty odszkodowania.

Podsumowanie

Jeśli Twój lot został odwołany, możesz ubiegać się nie tylko o zwrot kosztów biletu, bądź o przebukowanie lotu. Masz także możliwość otrzymania odszkodowania za odwołany lot. Warto o tym wiedzieć szczególnie w dobie masowych odwołań kursów przez Ryanair. Wystarczy złożyć wniosek do linii lotniczych. Aby mieć pewność, że otrzymasz stosowną rekompensatę, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych specjalistów, którzy wybiorą najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji.