Wiele osób nie wyobraża sobie podróży bez swoich czworonożnych pupili. Oczywiście są tacy, którym sytuacja życiowa nie pozwala na pozostawienie swojego psa pod opieką zaufanej osoby lub w hotelu. Wtedy pada pytania czy przewóz zwierząt samolotem jest w ogóle możliwy i bezpieczny?

Przepisy i pozwolenie na przewóz zwierząt samolotem

Niestety nie wystarczy wykupić biletów dla siebie i swojego pupila, wybrać odpowiednich miejsc i stawić się na lotnisku. Procedura jest trochę bardziej skomplikowana. Przewóz zwierząt samolotem oczywiście jest możliwy, jednak trzeba dokładnie przestudiować warunki u różnych przewoźników. Dodatkowo, jeśli planujemy podróż poza granicę kraju, należy dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące w miejscu docelowym, do którego zmierzamy. Psy, które podróżują z właścicielem, przewożone są jako bagaż pasażerski w kabinie lub luku bagażowym. Przed wejściem na pokład niezbędne jest posiadanie świadectwa zdrowia czworonoga wystawionego przez weterynarza zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju wylotu, miejscu docelowym oraz w krajach tranzytowych.

Prawa pasażera – w jaki sposób przewozić swojego psa?

Kolejnym warunkiem do spełnienia, jest posiadanie odpowiedniego transportera. Musi mieć taką wielkość, aby nasz pies swobodnie mógł w nim stać, obracać się oraz leżeć. Prawa pasażera przewidują możliwość przebywania z naszym czworonogiem w kabinie, jednak wielkość transportera musi być dopasowana do typu samolotu. Musi zmieścić się pod siedzeniem i jednocześnie nie przekroczyć wielkości bagażu podręcznego. Przed wylotem warto wszystkie szczegóły omówić z przewoźnikiem, aby dopasować się do konkretnych wymogów i dobrać odpowiedni transporter. Duże psy, niezależnie od linii lotniczych zawsze podróżują w przestrzeni bagażowej. Muszą również posiadać identyfikator z dokładnymi danymi pasażera oraz miejscem docelowym. Wyjątkiem są zwierzaki, które pełnią rolę opiekuna osoby niepełnosprawnej. Bez względu na ich wielkość, oczywiście po uzgodnieniu szczegółów z przewoźnikiem, mogą podróżować obok pasażera, z założonym kagańcem oraz z odpowiednim zapięciem. Przewóz zwierząt samolotem również dopuszcza wchodzenie na pokład z małymi psami. Warto jednak odpowiednio wcześniej zarezerwować uprzywilejowane miejsce w kabinie pasażerskiej.

Podsumowanie

Procedura przewozu zwierząt samolotem może wydawać się dość skomplikowana. Jednak jeśli bardzo zależy nam na podróży ze swoim pupilem warto poświęcić trochę czasu na przygotowania i dokładne sprawdzenie wszystkich wytycznych. W razie jakichkolwiek problemów, niedopatrzeń ze strony przewoźnika można dochodzić swoich praw tak jak przy odszkodowaniu za opóźniony lot czy zaginięciu bagażu. Możemy być spokojni, ponieważ prawa pasażera są zawsze egzekwowane, w większości na korzyść podróżującego.