Planując podróż samolotem – zarówno w granicach Rzeczpospolitej Polskiej jak i poza, należy zwrócić uwagę na wiele elementów decydujących o odbyciu lotu. Niezwykle ważna jest znajomość obowiązków i praw pasażera samolotu, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości oraz niejasności. Podróż tym środkiem transportu różni się od korzystania z wszelkich innych, w tym pociągów czy autobusów. Ze względu na przestrzeganie krajowych i międzynarodowych norm bezpieczeństwa przez linie lotnicze, musimy mieć świadomość, że nasz wyjazd może nie dojść do skutku z przyczyn pozornie błahych. Pomijając kwestie bagażu czy biletu, powstaje zatem pytanie – jakie dokumenty musimy posiadać, aby wejść na pokład?

 

Obowiązki i prawa pasażera linii lotniczych

Przygotowując się do podróży samolotem, pamiętajmy, że nie zaczyna się ona w momencie zajęcia miejsca na pokładzie. Ze względu na konieczność weryfikacji naszych dokumentów, początek wyprawy to często, poza sprawdzeniem biletu uprawniającego do podróży także sprawdzenie ważności dowodu osobistego lub/i paszportu. Bez względu na to, czy korzystamy z linii lotniczych w granicach Polski,

strefy Schengen czy poza Europą, upewnijmy się, czy mamy ze sobą aktualny dowód osobisty. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim obywatelom posiadanie tego dokumentu. Ponadto, poszczególne linie lotnicze mają prawo ustalić swoje własne wytyczne np. w stosunku do dzieci, którym wystarczy tylko legitymacja szkolna lub dodatkowa konieczność posiadania aktu urodzenia w przypadku dzieci do 12. roku życia. Pamiętajmy również o tym, że podczas planowania podróży zagranicznej nasze pociechy muszą posiadać swój paszport.

 

jakie dokumenty do samolotu

 

Podróżuję po Polsce i nie posiadam aktualnego dowodu osobistego – jakie mam możliwości? Prawa pasażera linii lotniczych

Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas pobytu w kraju nasz dowód osobisty ulegnie kradzieży lub zostanie zgubiony. Na szczęście nie wszystko stracone! Mamy wtedy szansę, aby skorzystać z paszportu lub nawet prawa jazdy, gdyż również jest to dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość. Taka możliwość nie obejmuje nas wtedy, gdy znajdujemy się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej – wtedy warto skorzystać z pomocy właściwego konsulatu lub wykwalifikowanego specjalisty od podróży zagranicznych. Najpewniejszym z dokumentów, który daje nam komfort i gwarancję przekroczenia wszystkich granic państw, jest zatem ważny paszport. Pamiętajmy również o fakcie, że karty bankowe honorowane np. w Szwecji jako forma dowodu tożsamości, niestety nie sprawdzą się w Polsce czy niektórych krajach. Niezwykle ważne jest, abyśmy znali konieczne obowiązki i prawa pasażera linii lotniczych. Zdecydowanie ułatwi nam to podróż oraz uchroni przed niepotrzebnym stresem. W przypadku jakichkolwiek przykrych zdarzeń czy błędów wynikających z przeoczeń przewoźnika, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów doskonale znających prawa pasażera samolotu.