Znając swoje prawa pasażera, w trakcie odprawy na lotnisku ominą nas stresujące sytuacje. Warto wiedzieć jakie przedmioty można zabrać ze sobą na pokład samolotu i czuć się komfortowo w trakcie podróży.

Co można zabrać do samolotu – podstawowe informacje

Szykując się do podróży, warto wcześniej sprawdzić co można zabrać do samolotu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i sprawnie przejść przez odprawę. Nie zapominajmy, że wszelkie przepisy międzynarodowe dotyczące przewozu konkretnych przedmiotów w bagażu, wynikają tylko i wyłącznie z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i wygodny pasażerom. Oprócz odpowiedniej wagi oraz wymiarów naszego bagażu podręcznego czy rejestrowanego, należy zwrócić uwagę na przedmioty, które chcemy ze sobą zabrać w podróż. Pamiętajmy, że przepisy mogą różnić się w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do którego się udajemy i są ogólnodostępne na stronach internetowych danych przewoźników. Każdy operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo zażądać usunięcia z bagażu każdego przedmiotu, który budzi jego podejrzenia. Każdy bagaż podręczny powinien zawierać w sobie jedynie niezbędne rzeczy, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej wagi. Sprawdźmy co jeszcze można zabrać na pokład samolotu.

Bagaż podręczny – dopuszczalna zawartość

Najczęściej zadawane pytania przez podróżujących, dotyczą przewozu różnych płynów. Bagaż podręczny należy spakować w taki sposób, aby zawierał w sobie maksymalnie 1 litr płynów, umieszczonych w specjalnych pojemnikach do 100ml, które znajdziemy w każdej drogerii. Dotyczy to m.in napojów, alkoholu, perfum, szamponu, żeli pod prysznic. Można zaoszczędzić trochę miejsca w bagażu i zakupić coś do picia w hali odlotów, tuż po odprawie. Można bez problemu przewozić lekarstwa oraz akcesoria medyczne potrzebne pasażerowi w podróży. Mowa tutaj głównie o kroplach do oczu oraz płynnych lekach na receptę, które można przewozić w objętości większej niż 100ml, ale należy to zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Jeżeli chodzi o ostre przedmioty prawa pasażera linii lotniczych zezwalają na przewóz w bagażu podręcznym takich przedmiotów jak: szpilki, cążki do paznokci czy jednorazowe maszynki do golenia. Dozwolone jest przewożenie sprzętów elektronicznych takich jak laptop, aparat fotograficzny, telefon, kamera itd. Jeżeli chodzi o jedzenie, na podkład wniesiemy żywność o stałej konsystencji.

Warto znać prawa pasażera linii lotniczych

Oczywiście, w wątpliwych sytuacjach każdy podróżujący może dochodzić swoich praw. Wszystkie prawa pasażera linii lotniczych są regulowane przez Rozporządzenia (WE) i można je znaleźć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tam dowiemy się w jaki sposób złożyć reklamację lub skargę na linię lotniczą, która nie wywiązała się odpowiednio ze swoich obowiązków. Bardzo pomocny będzie także radca prawny, który pomoże nam ocenić daną sytuacje, oraz objaśni jakie posiadamy możliwości dochodzenia swoich praw. Zarówno radca prawny, jak i znajomość przepisów pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Będziemy wiedzieć co można zabrać do samolotu i odpowiednio przygotujemy się do podróży. Przede wszystkim, zanim zaczniemy pakować bagaż zapoznajmy się z regulaminem przewozu bagażu podręcznego danej linii lotniczej oraz z przepisami celnymi, dostępnymi na stronie rządowej kraju, do którego się udajemy.