Opóźnione loty niejednokrotnie powodują wiele stresujących sytuacji. Im częściej podróżujemy, tym większa szansa, że również nas dotknie taki problem. Warto mieć świadomość, że w takiej sytuacji również jesteśmy zabezpieczeni finansowo, a więc straty z tego tytułu można, chociaż w pewnym stopniu, zamortyzować. Wymaga to jednak naszej interwencji. Chociaż bardzo często jesteśmy negatywnie nastawieni do procesu odzyskiwania należności z pewnością powinniśmy spróbować.

Czy to aż tak skomplikowane? Wzór dokumentów do odszkodowania za opóźniony lot

Najważniejszym krokiem w procesie uzyskania odszkodowania jest jednak skompletowanie informacji dotyczących lotu, który był opóźniony. Każdą z potrzebnych informacji powinniśmy bez problemu odzyskać – na pewno jednak warto pamiętać o zachowaniu karty pokładowej. Następnym działaniem jest odnalezienie wzoru dokumentów do odszkodowania za opóźniony lot. Nie powinno to dostarczyć zbyt wielu trudności, ponieważ wzór ten jest szeroko dostępny w internecie. Warto wiedzieć, że roszczenie do odszkodowania przedawniają się dopiero po roku od zaistniałego zdarzenia (ale nie warto z tym zwlekać). Przewoźnik zobowiązany jest do rozpatrzenia naszego wniosku do w ciągu 30 dni. Jeśli tak się nie stanie zyskujemy prawo do złożenia skargi do Komisji Ochrony Praw Pasażerów. W takim przypadku warto jednak rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy, zwłaszcza, że ta metoda jest łatwiejsza.

Jakie są obowiązki przewoźników w stosunku do pasażerów w przypadku opóźnionego lotu?

Podstawowym obowiązkiem linii lotniczych jest informacja pasażera o utrudnieniach, a także o przysługujących mu prawach. Kolejną powinnością jest zapewnienie opieki, której forma jest zależna od czasu opóźnienia i długości trasy (może obejmować zapewnienie poczęstunku, noclegu, transportu pomiędzy hotelem a lotniskiem, bądź pomiędzy lotniskami). Jeśli którykolwiek obowiązek nie zostanie wypełniony powinniśmy to w miarę możliwości udokumentować, by potem ubiegać się o należności z tego tytułu. Dobrą praktyką może okazać się wcześniejsze (poprzedzające podróż) zapoznanie się ze wzorem dokumentów do odszkodowania za opóźniony lot, tak aby zawczasu mieć świadomość, co będzie nam potrzebne w przypadku takiej sytuacji.

Zbyt często rezygnujemy ze swoich praw mimo, że mamy wszelkie podstawy, aby się o nie ubiegać. Podyktowane to jest w dużej mierze stereotypami związanymi z urzędami i biurokracją. Warto jednak zestawić swoje przypuszczenia z rzeczywistością, zwłaszcza, że istnieje wiele metod, aby zwiększyć szanse na korzystne dla nas zakończenie sprawy a firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu odszkodowań od przewoźników dokładają starań, aby ten proces uprościć.